Przełęcz Przegibek Autor : Martens kategoria: PrzełęczW czasie weekendu Przełęczy Przegibek jest zazwyczaj pełna aut. Mniej więcej 40 parkingowych miejsc szybko się zapełnia! Czemu tak jest? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!Wysokość : 663.00 m n.p.m.

Przełęcz Przegibek wznosi się na wysokość 663 m n.p.m. Wiedzie przez nią asfaltowa droga prowadząca z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego. Budowa szosy (dawnej brukowanej) została ukończona w roku 1864. A trwała dziesięć lat! Co ciekawe budowali ją, w czynie społecznym, tutejsi mieszkańcy oraz wojsko. A bruk granitowy sprowadzono spod Wrocławia. To właśnie prosty dojazd świadczy o popularności przełęczy. Na przełęczy Przegibek znajduje się wolny od opłat parking na ok. 40 aut. Bardzo ważny jest też fakt, że z przełęczy wiedzie najkrótszy szlak do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej.

Sama przełęcz stanowi porządny węzeł turystycznych szlaków. Wszelkie te aspekty powodują, że turyści wybierają to miejsce jako punkt początkowy wycieczek w zachodniej części Beskidu Małego. Jednak sama przełęcz również posiada własne uroki. Kiedy znikną już wszystkie auta i zrobi się trochę ciszej, Łatwiej obejrzeć co otacza to miejsce. Patrząc na wschód, ujrzymy niewielką kapliczkę z godulskiego piaskowca. Wybudowaną została przez pracowników kamieniołomu straceńskiego w 1858 roku. Wewnątrz mieści się kamienna figurka Chrystusa. Za kapliczką znajduje się jedyne miejsce widokowe na przełęczy. Koniecznie zobacz to miejsce, gdy jest cicho i spokojnie (najlepiej w tygodniu).

A widoki w sposób fachowy opisuje Radosław Truś w swoim przewodniku:

Widoki w dolinę Ponikwi z ograniczającym ją od strony północnej Nowym Światem, dalej - już za doliną Soły, ponad przełęczą Przegib - dojrzymy Góry Zasolskie. Od lewej: czubek Bukowskiego Gronia, Kiczera, zza której wystaje szczyt Jawornicy, jeszcze odleglejszy Gancarz, następnie płaski Żar i najwyżej położony, zalesiony Kocierz.

Z drugiej strony niebieskiego szlaku znajduje się Pomnik Ofiar Wojny zbudowany przez Związek Inwalidów Wojennych RP w 1996 roku. Mało osób wie (o czym pisze również Radosław Truś), że latem 1943 r. hitlerowcy wybudowali system strzeleckich rowów od Przełęczy Przegibek po sam grzbiet Magurki. Po stronie prawej dostrzec jeszcze można resztki okopów.

źródło: Przełęcz Przegibek www.beskidmaly.pl