Tag: dolina wapienicy


Wysokie

Wysokie

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Wysokie jest szczytem zlokalizowanym w północnej części Beskidu Śląskiego. Mieści się w paśmie Błotnego na wysokości 756 m n.p.m.

Kopany

Kopany

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Szczyt Kopany znajduje się w paśmie Beskidu Śląskiego na wysokości 690 m n.p.m. Administracyjnie mieści się w na granicy miejscowości Bielsko-Biała i Jaworze.

Palenica

Palenica

Autor : Martens kategoria: Szczyty

Palenica jest szczytem znajdującym się w Beskidzie Śląskim, wznosi się na wysokość 688m n.p.m. Góruje nad Doliną Wapienicy, a należy administracyjnie do miasta Bielska-Białej. Przez Palenicę prowadzi niebieski szlak na Błatnią z Wapienicy. Szlak tutaj jest dosyć kamienisty i stromy. A sama Palenica charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. Mimo swojej niewielkiej wysokości, jest jedną z najbardziej eksponowanych gór w okolicach. Palenica należy do gór polski, której można przykleić miano świętej. Odkrycia archeologiczne ujawniły nie tylko bardzo dużo śladów prehistorycznych osad wokół Palenicy, ale na samym szczycie odkryto szczątki kamiennego wału, który pokazuje, że miejsce to mogło stanowić niegdyś centrum religijne.

Krater meteorytowy Wapienica

Krater meteorytowy Wapienica

Autor : Martens kategoria: Krater

Prawdopodobnie krater meteorytowy w Wapienicy powstał około 5-7 tysięcy lat p.n.e na skutek uderzenia meteorytu żelazno-kamiennego. Średnica meteorytu to około 6-10m. Ustalono to w trakcie badań geologicznych, przeprowadzonych w terenie określając ślady węgla w glebie. Krater opłaca się obejrzeć. Najlepiej zrobić to podczas okresu zimowego, albowiem obszar ten bardzo jest zarośnięty.

Zapora w Wapienicy

Zapora w Wapienicy

Autor : Martens kategoria: zapora

Zapora wodna w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego mieści się w Bielsku-Białej na rzece Wapienica a także potoku Barbara. Jest to betonowo-ziemna zapora wodna wybudowana w okresie 1929-1932. Zbiornik powstający przez spiętrzenie wody to jezioro Wielka Łąka.

Parking w Dolinie Wapienicy

Parking w Dolinie Wapienicy

Autor : Martens kategoria: Parking

Parking leśny w Dolinie Wapienicy powstał jako efekt programu Aktywne Udostępnianie Lasu. Parking mieści się w Bielsku-Białej przy zbiegu ulic: Tartacznej i Zapora, przy urokliwej Dolinie rzeki Wapienica. Jest to rewelacyjna baza dla turystów korzystających ze szlaków turystycznych mających początek nie daleko parkingu.

Zapora w Wapienicy - Błatnia

Zapora w Wapienicy - Błatnia

Autor : Martens kategoria: Wycieczki w okolicy

Wycieczka na wiosnę na szczyt Błatniej w Beskidzie Śląskim. Trasa prowadzi od strony zapory w Wapienicy, niebieskim szlakiem przez szczyty Palenica, Wysokie, Przykra na rewelacyjnie umiejscowiony szczyt Błatniej (917 m). Szczyt posiada halę podszczytową z szerokim i wspaniałym widokiem prawie na wszystkie strony. Na brzegu polany jest schronisko na Błatniej.