Błatnia to górski szczyt w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Znajduje się na wysokości 917 m n.p.m. Błatnia nazywana jest również jako Błotna.
Szczyt Kopany znajduje się w paśmie Beskidu Śląskiego na wysokości 690 m n.p.m. Administracyjnie mieści się w na granicy miejscowości Bielsko-Biała i Jaworze.
Palenica jest szczytem znajdującym się w Beskidzie Śląskim, wznosi się na wysokość 688m n.p.m. Góruje nad Doliną Wapienicy, a należy administracyjnie do miasta Bielska-Białej. Przez Palenicę prowadzi niebieski szlak na Błatnią z Wapienicy. Szlak tutaj jest dosyć kamienisty i stromy. A sama Palenica charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. Mimo swojej niewielkiej wysokości, jest jedną z najbardziej eksponowanych gór w okolicach. Palenica należy do gór polski, której można przykleić miano świętej. Odkrycia archeologiczne ujawniły nie tylko bardzo dużo śladów prehistorycznych osad wokół Palenicy, ale na samym szczycie odkryto szczątki kamiennego wału, który pokazuje, że miejsce to mogło stanowić niegdyś centrum religijne.
Przysłop - wznosi się na wysokość 629 m n.p.m. Mieści się między Gronikiem i Czuplem. Poniżej szczytu znajduje się polana Przysłop z jakiej można oglądać szczyty Klimczoka i Magury w Beskidzie Śląskim. Niedaleko od szczytu znajduje się tzw. Diabli Kamień vel Diabelska Skałą, poważnych wymiarów skała piaskowca.
Łysa Góra - wznosi się na wysokość 660 m n.p.m. Mieści się w sąsiedztwie Mikuszowic Krakowskich, rozpoczyna albo też kończy (w zależności jak {na to spojrzymy, na to popatrzymy,) pasmo Magurki Wilkowickiej.
Przegibek wznosi się na wysokość 685 m n.p.m. Mieści się między Przełęczą Przegibek i Gaikami. Jest to pokryty lasem szczyt, o jakim nikt zbyt wiele nie wspomina.
Mała Góra wznosi się na wysokość 715 m n.p.m. Patrząc od Wilkowic położona jest pod Czuplem. W pobliżu Małej Góry znajduje się osiedle Babczaki oraz tak zwana Skała Czarownic.
Czy wiesz, że spod Suchego Wierchu możesz oglądać niesamowite, górskie panoramy? Nie byłoby w tym nic niecodziennego, jednakże będziesz mógł to zrobić w zupełnej ciszy, ponieważ szczyt nie jest popularny wśród turystów.
Gaiki wznoszą się na wysokość 808 m n.p.m. Znajdują się między Groniczkami i Cuplem (koło Straconki). Gaiki cechują się stromymi podejściami. Są szczytem dosć intensywnie pokryty lasem w paśmie Hrobaczej (Chrobaczej) Łąki. Znajdują się w centrum zwartego kompleksu leśnego porastającego grzbiet Groniczków.
Nazwa każdego szczytu posiada swoją genezę. Czasem lepszą, czasem gorszą. Historię, która zapada w pamięci lub staramy się nie zawracać nią głowy. Sama nazwa Rogacz może przedstawiać różnorodne skojarzenia. Jednak legenda wskazuje nam na postać rozbójnika - Rogacza.
Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i popularnym wśród turystów. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych krajobrazów. Można zobaczyć z bliska 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony i doskonale widoczny przy wjeździe do Bielska-Białej. W pobliżu szczytu umiejscowione jest schronisko.
Groniczki to szczyt w paśmie Beskidu Małego. Dużo mniej popularny niż Magurka lub Hrobacza Łąka. Korzyścią tego stanu rzeczy jest możliwość zaznania ciszy w tym miejscu.
Szyndzielnia jest szczytem w paśmie Beskidu Śląskiego. Wznosi się w północnym kierunku od Klimczoka, lądując pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. W granicach administracyjnych podlega miastu Bielska-Białej. Szczyt posiada rozległą historię swojej nazwy. Kiedyś Szyndzielnia była nazywana Szędzielnia lub Gaciok. Nazwa niemiecka to Kamitzerplatte, wywodzi się od nazwy niemieckiej mieszczącej się u podnóża góry bielskiej dzielnicy - Kamienicy. Na jaką wysokość wznosi się Szyndzielnia? To dokładnie 1028 m n.p.m.
Sokołówka jest szczytem znajdującym się na wysokości 858 m n.p.m (chociaż spotkałem się również z podaną inną wysokością), położonym w Beskidzie Małym. Umiejscowiony jest między Magurką Wilkowicką i Przełęczą Przegibek.
W paśmie Beskidu Małego mamy dwa szczyty o popularnie brzmiącej nazwie Rogacz. Pierwszy z nich, ten niższy (828 m n.p.m.), umiejscowiony jest nad Wilkowicami w rejonie szczytu Magurki. W jego okolicach znajduje się chatka Studenckiego Schroniska Turystycznego - Rogacz. My jednakże na tej stronie będziemy opisywać ten mniej znany, jednak wyżej położony szczyt Rogacza.
Magurka Wilkowicka jest czwartym pod względem wysokości szczytem Beskidu Małego. Wznosi się na wysokość 909 m n.p.m. Bardzo dobra sieć turystycznych szlaków pozwala wyjść na Magurkę z różnych miejsc! Na szczycie mieści się bardzo ładnie umiejscowione Schronisko PTTK Magurka. Miejsce, które posiada swój klimat. Nazwano go imienię prof. Józefa Grzybowskiego, propagatora turystyki pośród młodzieży. W schronisku znajduje się 45 miejsc noclegowych, w pokojach 2-6 osobowych. W godzinach 9.00-19.00 otwarty jest bufet, w którym możemy spożyć gorący posiłek i zakupić napoje.
Czupel (933 m n.p.m.) jest najwyżej położonym szczytem Beskidu Małego i znajduje się na północny zachód od Jeziora Żywieckiego. Góruje nad doliną rozdzielając Beskid Mały od Beskidu Śląskiego, nad tak zwaną. Bramą Wilkowicką, której dnem biegnie droga szybkiego ruchu prowadząca z Bielska-Białej do Żywca. Czupel umiejscowiony jest w pobliżu Magurki, na jaką prowadzi bardzo wiele turystycznych szlaków. Dlatego nie powinni Państwo mieć problemów z zaplanowaniem wycieczki na Czupel.