Czupel Autor : Martens kategoria: SzczytyCzupel (933 m n.p.m.) jest najwyżej położonym szczytem Beskidu Małego i znajduje się na północny zachód od Jeziora Żywieckiego. Góruje nad doliną rozdzielając Beskid Mały od Beskidu Śląskiego, nad tak zwaną. Bramą Wilkowicką, której dnem biegnie droga szybkiego ruchu prowadząca z Bielska-Białej do Żywca. Czupel umiejscowiony jest w pobliżu Magurki, na jaką prowadzi bardzo wiele turystycznych szlaków. Dlatego nie powinni Państwo mieć problemów z zaplanowaniem wycieczki na Czupel.Wysokość : 933.00 m n.p.m.

W zasadzie w 70-tych latach Czupel oficjalnie został najwyżej położonym szczytem Beskidu Małego. W trakcie gdy robiono nowe pomiary wysokości, zauważono, że do tej pory uważana za najwyżej położony szczyt w Beskidzie Małym - Łamana Skała (Madohora), jest niższa o 5 metrów. Myślę, że od tamtego momentu Czupel zyskał na popularności . Etykieta najwyższego szczytu przyciąga zdobywców Korony Gór Polski.

Znajdujące się na północy i w pewnej części stoki wschodnie Czupla są strome, natomiast w stronę południowego zachodu szczyt opada łagodniejszymi zboczami.

Przyroda nie była łaskawa dla rejonów Czupla. Intensywne wiatry sprawiły pojawienia się ogromnej ilości połamanych przez wiatr drzew (drzewa powalone z korzeniami). Zniszczenie to spowodowało, że z rejonu szczytu było można oglądać całkiem miłą dla oka panoramę (pasmo Chrobaczej Łąki, Żar, zaporę w Porąbce). Na dzień dzisiejszy drzewostan zaczyna się odradzać. W okolicy szczytu (w drodze na szczyt od strony Magurki Wilkowickiej) znajduje się niewielkich rozmiarów jaskinia zwana Smoczą Jamą albo Wietrzną Dziurą. Jest ona pomnikiem przyrody w Beskidzie Małym. Też w pobliżu Czupla znajduje się Diabelski Kamien. Jak mówi podanie Diabły budowały Diabelski Młyn na pobliskim Skrzycznem i znosiły kamienie z okolicznych gór. Diabeł niósł kamień na jednym palcu, gdy zapiał kur i zaczęło świtać. Przerażony upuścił kamień i jest on tam położony do dnia dzisiejszego. Nie zdążyli przed wschodem słońca, dlatego młyn nie pozostał ukończony, a turyści mogą za to oglądać te osobliwości krajobrazu. Diabelski Kamień o formie baszty stworzony pozostał w ławicy piaskowcowej, są to dolne istebniańskie piaskowce. Baszta ta posiada wysokość ze strony południowo-wschodniej 7 m, jest długa na 10 m, w podstawie szeroka na na 4,5 m, zwęża się w części górnej do 2,5 m. Znajduje się 200 m powyżej szlakowskazu na Czupel, czerwony z Łodygowic i żółty z Tresnej.

 

źródło:

1. Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla, "Na Szlaku" z 09.09.2005 r.

2. http://beskidmaly.pl/czupel