Bielsko-Biała Straconka Podlas - Przełęcz Przegibek Autor : Martens kategoria: Szlaki turystyczneBielsko-Biała Straconka Podlas - Przełęcz Przegibek. Jest to tak na prawdę nie dawno wyznakowany szlak. Stanowi możliwość szybkiego podejścia na Przełęcz Przegibek a następnie na Magurkę Wilkowicką.


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


1. Straconka. Szlak ma swój początek na końcowym przystanku MZK linii autobusowej numer 11 w Straconce Podlas.

2. Na początku podążamy asfaltową drogą, następnie odbijamy w lewo i mijamy niedużą polanę, na jakiej dość często jest gromadzone drewno ze zwózki z lasu.

3. Za zakrętem szlak skręca w lewo, w stronę lasu. Podążamy ciągle leśną, ubitą drogą. Na początku widzimy asfaltową drogę, która prowadzi na przełęcz. Dookoła nas znajduje się ładny las bukowy , w jakim w trakcie wysypu grzybów można odszukać bardzo ładne prawdziwki.

4. Na koniec mamy nader wymagające podejście i droga zakręca. Wychodzimy tuż przy parkingu na Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.).

Jak wspomina Radosław Truś w przewodniku Beskid Mały wydawnictwa Rewasz, droga, jaką wiedzie szlak, dawniej była traktem głównym kierującym na przełęcz. Podobno na szlaku zobaczyć można stary mostek z piaskowych głazów (nad wyschniętym potokiem) jak również kamienne umocnienia drogi.