
- 2107/2018
- 0
Dwór Lipnicki, który określany jest także zamkiem bialskim - pałac późnoklasycystyczny znajdujący się w centrum Bielska-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Wybudowany pozostał w roku 1596 jako dwór starostów lipnickich. Aktualny kształt w całości pochodzi z I poł. XIX w., kiedy był własnością Albrechta Habsburga. Od 1885 r. należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, pełniąc funkcję klasztoru jak również prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych dzieci i kobiet. Pałac otacza zabytkowy park, tworzący wspólnie zespół pałacowo-parkowy.
Wysokość : 322.00 m n.p.m.
Historia i architektura
Dwór Lipnicki do roku 1925 położony był w granicach odrębnej wsi Lipnik. W latach 1499-1789 Lipnik był siedzibą starostwa niegrodowego zawierającego znaczne obszary między Sołą na wschodzie a Białą na zachodzie.
Nastał rok 1596. Starosta Piotr Komorowski zlecił budowę, w miejscu dolnego folwarku lipnickiego, małych wymiarów zamku. Zamek ten oprócz funkcji rezydencji starostów wzniesiony pozostał z myślą o obronie. Miał ochraniać granicę między Rzecząpospolitą a monarchią Habsburgów na Białej, jak również mieszkańców przed zbójnikami beskidzkimi.
Na początku XIX wieku Dwór Lipnicki wszedł w posiadanie arcyksięcia Albrechta Habsburga, właściciela dóbr w Żywcu i księcia cieszyńskiego. Na jego polecenie pozostał on przebudowany w stylu późnoklasycystycznym. W całości został zatarty pierwotny wygląd budynku. Wokół Dworu został stworzony dużych rozmiarów park. Dwór przybrał charakter pałacu.
W 1885 roku właściciel na wstępie wydzierżawił, a następnie oddał pałac Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości, założonemu w 1868 r. w Wiedniu. Była to pierwsza placówka tego zakonu na polskich ziemiach.
W roku 1869 przebudowano pałac według projektu Emanuela Rosta. Powstało dodatkowe piętro, dobudowano także od strony południowej kaplicę św. Hildegardy. Dwór Lipnicki stał się budowlą na planie prostokąta z czterospadowym dachem, a środek fasady zaakcentowany jest portalem i dekoracją okien.
W roku 1869, na piętrze powstał zakład naukowo-wychowawczy dla dziewcząt, jaki później przekształcono w gimnazjum z seminarium nauczycielskim. 1909 rok przynosi kolejne zmiany: na obszarze zespołu pałacowo-parkowego wybudowano trzypiętrowy budynek, mogący pomieścić szkołę prowadzoną przez zakon. Znajdziemy go od strony dzisiejszej ul. Broniewskiego,. Po II wojnie światowej mieściło się w nim III LO im. A. Asnyka. W roku 2001 pozostało reaktywowane Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, a rok później liceum. Obie szkoły zajęły budynek przy ul. Broniewskiego.
Obecnie w pałacu mieści się klasztor Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, jak również prowadzony przez zakonnice - dom opieki dla upośledzonych dzieci i kobiet.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_Lipnicki_w_Bielsku-Białej
Komentarze
Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.