Kozia Górka zima Autor : Martens kategoria: Wycieczki w okolicyŚwięta bez śniegu i dopiero końcem stycznia mamy zadziwiający początek zimy. Ta mroźna pora roku w końcu przypomniała o sobie i na zewnątrz zrobiło się biało. Zima i góry to znakomite połączenie. Na początek wyśmienitym szczytem na spacer może stać się Kozia Górka. Taki niewielki trening, aby nie zastać się do końca. Warunki przyzwoite, niewielki mróż. Od czasu do czasu wiatr mocniej zawiewa i padał śnieg. Nie ma tylko słońca.


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


 
Spacer rozpoczynamy na Błoniach w Bielsku-Białej

 

Błonia

 

Błonia są bardzo lubianym rejonem spacerów i rekracji mieszkańców miasta Bielsko-Biała. W dniu dzisiejszym wyglądają jak opuszczone. Za Hotelem "Błonie" zielony szlak skręca w prawo. Rozpoczynamy podejście na Kozią Górkę. W okolicy jest nieczynny już saneczkowy tor, kiedyś był on najdłuższym torem saneczkowym w Europie (2200 metrów długości i 30 wiraży). Wycieczka to tak na prawdę spacer z paroma podejściami.

 

Las

 

 Pokryty białym puchem las dookoła szlaku.

 

Widok na Bielsko-Biała

 

Widok na miasto Bielsko-Biała.

 

 

 

 

Kozia Górka

 

Schroniskona Koziej Górce

 

 40 minutowy spacer w mocnym tempie doprowadza mnie na szczyt Koziej Górki. Na szlaku mało osób. Na szczycie Koziej Górki zlokalizowane jest schronisko Stefanka z końca XIX wieku. Nazwa "Stefanka"  pochodzi od nazwiska dr Karola Steffana - burmistrza bielskiego. W schronisku wypijam herbatę z cytryną i jadam bigos. Podobno dawniej było można wynająć w schronisku sanki i zjechać aż pod samą knajpę w Cygańskim Lesie.

 

   Ja jednakże schodę na Błonia tak jak wszedłem - na nogach. 30 min szlakiem w dół i jestem na przystanku autobusowym w Cygańskim Lesie.

http://2beinspired.pl/kozia-gorka-stefanka