Schronisko na Błatniej Autor : Martens kategoria: SchroniskoSchronisko PTTK na Błatniej to schronisko turystyczne będące własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Mieści się w Beskidzie Śląskim, na Błatniej (Górze Błotnej), na wysokości 891 m n.p.m.Wysokość : 891.00 m n.p.m.

Historia schroniska na Błatniej

 Schronisko na Błatniej wybudowane zostało w latach 1925-1926. Należało do niemieckiego Towarzystwa Turystycznego Przyjaciele Przyrody (niem. Touristen-Verein Naturfreunde) z Aleksandrowic. Prace budowlane prowadził cieśla Jan Krechut z Jaworza. Wielkie otwarcie stało się faktem 23 maja roku 1926. Schronisko miało około 50 miejsc noclegowych, w tym 20 na łóżkach.

 

 W roku 1930 koło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie z Bielska kupiło w okolicach schroniska działkę, aby wybudować swój obiekt noclegowy. Finalnie z powodów finansowych polskie schronisko nigdy nie powstało.

 

 Podczas II wojny światowej Niemcy zajeli schronisko do militarnych celów. Pod koniec działań wojennych, zimą 1944/1945, rozebrali budynek, wykorzystując materiał z jego rozbiórki do budowy pobliskich polowych umocnień. Po II wojnie światowej zdewastowane schronisko przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i rozpoczęło jego odbudowę. Schronisko na Błatniej otwarto ponownie  w sierpniu roku 1945. W roku 1946 schronisko miało 15 miejsc noclegowych w 4 pokojach.

 

 W latach 1959-1962 rozbudowano schronisko pod nadzorem oddziału cieszyńskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kolejny ogromny remont miał miejsce podczas okresu 1965-1968. Wtedy została stworzona obecna jadalnia, unowocześniono kuchnię i powstały nowe sanitariaty. Została doprowadzona elektryczna energia, jak również pojawiło się centralne ogrzewanie. Obiekt został pokryty nowym dachem.

 

 W roku 2005 zdjęto ze ścian zewnętrznych budynku płyty azbestowo-cementowe i zostały one pokryte oblicówką drewnianą.

Warunki pobytu

 Schronisko na Błatniej ma 50 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych oraz dwuosobowych.  Do dyspozycji gości jest bufet z jadalnią, a w okresie letnim jest otwarty również ogródek.

Turystyczne szlaki

Jaworze Centrum - Siodło pod Przykrą - Schronisko PTTK na Błatniej - Stołów - Trzy Kopce - Klimczok - Schronisko PTTK na Szyndzielni - Kołowrót - Bielsko-Biała Olszówka

Bielsko-Biała Wapienica - Kopany - Przykra - Schronisko PTTK na Błatniej

Jaworze-Nałęże - Niewielki Cisowy - Schronisko PTTK na Błatniej

Schronisko PTTK na Równicy - Brenna Centrum - Schronisko PTTK na Błatniej