
- 1401/2019
- 0

Wyjątkowe opowiadanie o człowieku, który przeżył zesłanie do obozu w Auschwitz. Przeczytaj tajemnice tatuażysty, który podzielił się ze światem swoją życiową historią.
"Tatuażysta z Auschwitz" jest wyjątkowym opowiadaniem w temacie okrucieństw II Wojny Światowej. Przedstawi prawdziwą historię człowieka, który przez żydowskie pochodzenie, znalazł się w obozie w Auschwitz. Udało mu się przeżyć i dożyć sędziwego wieku. Człowiek ten nazywał się Lale Sokolov, a wcześniej, Ludwig Eisenberg.
W roku 1942 Ludwig miał 26 lat i sam zgłosił się do pracy dla Niemców. Miał nadzieję, że w ten sposób zapewni bezpieczeństwo swoim bliskim: rodzicom, siostrze i bratu z rodziną. Na początku pracował przy rozbudowie Birkenau. Dalej, gdy więzień obozu, Pepan, nauczyciel akademicki z Paryża, pełniący w obozie funkcję tatuażysty, zachorował na dur brzuszny, roztoczył nad nim opiekę. Zaproponował, żeby Lale został jego asystentem, z uwagi na jego znajomość kilku języków.
Lale został samodzielnym tatuażystą, z tego powodu cieszył się lepszymi warunkami socjalnymi a także większymi względami. W trakcie tatuowania przedramion nowym więźniom, poznał Żydówkę ze Słowacji, Gitę. Od pierwszego wejrzenia urodziło się między nimi uczucie, a Lale miał wiarę, że kiedyś opuszczą obóz i będą razem. Jednakże Gita opuściła Auschwitz w tak zwanym marszu śmierci w 1945 roku. Udało jej się z niego uciec, przedostać do Krakowa, zamieścić swoje nazwisko na liście Czerwonego Krzyża i końcowo dotrzeć do Bratysławy, o czym ukochany nie miał pojęcia. Lale trafił do Mauthausen, a końcowo powrócił do rodzinnego miasta, gdzie dowiedział się, że tylko siostra ocalała z całej jego rodziny. To ona namówiła brata do poszukiwań Gity. Odnaleźli się w Bratysławie. W 1945 roku pobrali się, przyjmując nazwisko Sokolov. Zamieszkali w Melbourne, gdzie w roku 1961 urodzony ich syn, Gary.
O przeszłości swojej nie mówili nikomu, ich historię znali tylko najbliżsi. Lale bał się, że posądzony pozostanie o współpracę z Niemcami. Tak na prawdę w zasadzie po śmierci Gity zdecydował się opowiedzieć o wszystkim. W 2003 roku poznał pisarkę Heather Morris i to ją obdarzył wielkim zaufaniem. Spotykali się przez 3 lata, a Heather poznawała jego najskrytsze myśli. W ten sposób powstała powieść "Tatuażysta z Auschwitz".
Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, dzisiaj mieszka w Australii. Jest pisarką i autorką scenariuszy. W 2006 roku zadebiutowała powieścią "Tatuażysta z Auschwitz"
http://fdk.2beinspired.pl/tatuazysta-z-auschwitz
Komentarze
Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.