Dolna stacja - kolejka na Szyndzielnię Autor : Martens kategoria: Przystanki, stacjeKolejka na Szyndzielnię jest to pracująca przez cały rok kolej gondolowa prowadząca pod szczyt Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Kolej znajduje się w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała. Pozostała wybudowana przez austriacką firmę Girak Austria w 1950 roku.Wysokość : 516.00 m n.p.m.

Historia kolejki gondolowej Szyndzielnia

Historia kolei gondolowej na Szyndzielnię wydaje się być bardzo interesująca. Jest to wymieniona jako pierwsza po II wojnie światowej kolej linowa w naszym kraju. Jest również pierwszą kolejką gondolową w Polsce. Budowa rozpoczęła się w 1950 roku. Technologię i gondole dostarczyła firma Bruder Girak z Austrii. Prace budowlane wykonało Bielskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane pod nadzorem Krakowskiego Zarządu Inwestycji Kolejowych. Zabudowania dolnej i górnej stacji projektowała inż. arch. Krystyna Różyska. Kolej przewiozła pierwszych turystów 21 grudnia 1953 roku.

W latach 1994 - 1995 kolej poddana pozostała kompletnej renowacji. Prace wykonywała również firma austriacka Bruder Girak. Gondolowa kolejka na Szyndzielnię jest obecnie jedną z trzech kolei gondolowych w naszych górach ( inne to: Jaworzyna Krynicka i Stóg Izerski).

Latem 2015 roku przy górnej stacji kolei przekazano do użytku 18-metrową wieżę widokową.

W marcu 2017 roku miała miejsce ostatnia renowacja. Wymieniono wagoniki, napędy podstawowe i awaryjne, hamulce jak również elektronika. Odnowiono również pomieszczenia górnej i dolnej stacji kolejki. W skład kolejki wchodzą obecnie 32 wagony osobowe i dwa  wagony serwisowe. Aktualnie kolejka przewieźć może do 750 osób na godzinę przy maksymalnej prędkości pięciu metrów na sekundę. Czas wyjazdu na górę - ponad 6 minut.

Dane techniczne kolejki na Szyndzielnię

Długość trasy [m]: 1810

Poziom stacji dolnej [m n.p.m.]: 509,7

Poziom stacji górnej [m n.p.m.]: 958,9

Różnica poziomów [m]: 449,2

Podpory trasowe :13

Typ gondoli: 6-osobowa

Liczba gondoli: 32 + 2 specjalne

Zdolność przewozowa [osób na godzinę]:750