Magurka Wilkowicka Autor : Martens kategoria: SzczytyMagurka Wilkowicka jest czwartym pod względem wysokości szczytem Beskidu Małego. Wznosi się na wysokość 909 m n.p.m. Bardzo dobra sieć turystycznych szlaków pozwala wyjść na Magurkę z różnych miejsc! Na szczycie mieści się bardzo ładnie umiejscowione Schronisko PTTK Magurka. Miejsce, które posiada swój klimat. Nazwano go imienię prof. Józefa Grzybowskiego, propagatora turystyki pośród młodzieży. W schronisku znajduje się 45 miejsc noclegowych, w pokojach 2-6 osobowych. W godzinach 9.00-19.00 otwarty jest bufet, w którym możemy spożyć gorący posiłek i zakupić napoje.Wysokość : 909.00 m n.p.m.

Można powiedzieć, że Magurka Wilkowicka to szczyt bardzo popularny wśród turystów. Mieszkańcy Bielska-Białej bardzo często odwiedzają ten szczyt. Szczególnie jest to zauważalne podczas weekendu. Jest to perfekcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu daleko od cywilizacji. Stwierdzenie "daleko" w naszym przypadku określa około 1,5 godziny spaceru! Magurka jest interesującym rejonem turystycznym i nie bez przyczyny jest najczęściej odwiedzanym szczytem zachodniej części Beskidu Małego.

W pobliżu schroniska na brzegu lasu mieści się przekaźnikowy maszt Radia Maryja (właśnie po tym maszcie, możemy rozpoznać szczyt Magurki spoglądając na to pasmo z innych miejsc). W sąsiedztwie znajduje się budynek z obrazem Matki Boskiej. Na Magurce znajdował się dawniej saneczkowy tor (niniejszy zielony szlak) schodzący w kierunku Straconki. W sąsiedztwie Magurki posiada najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (933 m n.p.m.). Pomiędzy Magurką i Czuplem posiada jaskinia Wietrzna Dziura vel. Smocza Jama; jest to pomnik przyrody!

Kiedyś Magurka była pisana: "Magórka". Bardzo często można spotkać określenie "Magórka Łodygowicka" (tak ją opisywał Kazimierz Sosnowski), później powstała aktualna nazwa Magurka Wilkowicka.

Pierwsze schronisko zostało utworzone tutaj w 1903 roku. Zbudowane przez niemiecką organizację Beskidenverein. Później nazwano go schroniskiem arcyksiężnej Marii Teresy na Górze Józefa (Josefsberg, tak Niemcy mówili na Magurkę). W 1908 roku powstała tutaj meteorologiczna stacja. Schronisko pozostało spalone 22 marca 1912 roku. W 1913 roku powstaje następne schronisko w formie górskiego hotelu z 64 miejscami do spania. W okresie 1972-73 schronisko doczekało się kapitalnego remontu, zmodernizowano urządzenia sanitarne i wydzielono małe pokoje dla turystów. Kontakt do Schroniska PTTK na Magurce: tel. 33 817 04 21, 502 366 707

Polana szczytowa na Magurce gwarantuje, przy ładnej pogodzie, niesamowite panoramy! Radosław Truś tak je opisuje:

"Po północnej stronie (ponad drzewami) spada w dolinę Soły Bujakowski Groń. Za Sołą podnoszą się stoki Bukowskiego Gronia aż po Złotą Górkę, a w prawo od nich (na tle Kiczery) płaski Żar ze zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, następnie Cisowe Grapy i Kocierz. Zza tego ostatniego wystaje w lewo ramię Jawornicy, a jeszcze dalej Leskowiec. Przy lepszej pogodzie widoczne też niewysokie pasmo Bliźniaków. W prawo od Kocierza Jaworzyna, a na dalszym planie Łamana Skała. Na południu Beskid Żywiecki z kopuła Pilska a także grupą Romanki i Lipowskiej. Za Kotliną Żywiecką daleka grupa Wielkiej Raczy i ostre wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Po prawej Beskid Śląski: od Glinnego, poprzez Baranią Górę (trochę z tyłu), aż po Skrzyczne. Za nim w przedłużeniu doliny Żylicy wał Beskidu Węgierskiego z Kotarzem, a później Klimczok z Magurą i Szyndzielnią".

 

źródło: www.beskidmaly.pl