Suchy Wierch Autor : Martens kategoria: SzczytyCzy wiesz, że spod Suchego Wierchu możesz oglądać niesamowite, górskie panoramy? Nie byłoby w tym nic niecodziennego, jednakże będziesz mógł to zrobić w zupełnej ciszy, ponieważ szczyt nie jest popularny wśród turystów.Wysokość : 781.00 m n.p.m.

Suchy Wierch wznosi się na wysokość 781 m n.p.m. Znajduje się między szczytem Rogacz i miejscowością Czernichów. Ogromna kulminacja unosi się urwistym , pokrytym lasami stokiem nad przełomowym rejonem rzeki Soły.

Po stromym podejściu od kierunku Czernichowa dotrzemy na widokowe łąki, które prezentują nam ostatnie widoki przed wejściem na Suchy Wierch. A widoki jak to zawsze w Beskidzie Małym są imponujące, tak opisuje je Radosław Truś: Na południu, nad doliną Roztoki i Soliskiem widoczny jest Beskid Żywiecki z dominującym po środki Pilskiem. Prawo od niego Romanka, Lipowska i Prusów, a nad doliną górnej Soły pasmo Wielkiej Raczy z charakterystyczną sylwetką Muńcuła. Dalej w prawo wznoszą się stoki Glinnego w Beskidzie Śląskim. Ponad drzewami z lewej zobaczyć można Babią Górę.

Co interesujące, w rejonie wspomnianej łąki można spotkać okazałe jesiony, jednak trafiają się również grusze i jabłonie, które wskazują, że wcześniej było tutaj prowadzone gospodarstwo. Na szlaku w stronę Czupla rosną kępy purpurowej naparstnicy.

Andrzej Matuszczyk pisze w swoim przewodniku, że w masywie Suchego Wierchu spotkamy rzadkie w Beskidach szałasy kamienne.

źródło: beskidmaly.pl