Hrobacza Łąka Autor : Martens kategoria: Szczyty







Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i popularnym wśród turystów. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych krajobrazów. Można zobaczyć z bliska 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony i doskonale widoczny przy wjeździe do Bielska-Białej. W pobliżu szczytu umiejscowione jest schronisko.



Wysokość : 828.00 m n.p.m.

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i zaliczany jest do jednego z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy szczytami Groniczki i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno pokryty lasem. Patrząc z tego kierunku jesteśmy w stanie zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok 500m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami możemy zobaczyć wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok szczytu to urocza polana (Izydorowska Polana - źródło Andrzej Matuszczyk). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid May oficyna Rewasz) :

Ze szczytu polany rozciąga się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej , Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W stronę płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą.

Dodam, że na dalszym planie można oglądać Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.

Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, jaki jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 rok. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego wybudowano -35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście pozostał uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok mieści się głaz z napisem Stat cruź dm volvitur orbis co oznacza Krzyż stoi tak długo , jak kręci się świat. Interesującym pomysłem jest platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak pisałem Krzyż jest nocą oświetlony i widoczny z daleka.

W pobliżu szczytu znajduje się schronisko, a w zasadzie Dom Turystyczno Rekolekcyjny, czyli takie wyrwane z rzeczywistości schronisko.  Schronisko pozostało wybudowane w 1935 roku przez rodzinę Dorzaków. Miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w okolicy Magurki Widok na Tatry. Właściciele, jak wspomina w swoim przewodniku Radek Truś, podpisali w czasie okupacji volkslistę, żeby móc dalej prowadzić schronisko. Pomimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była tam żydowska dziewczynka oraz ukrywane były obrazy Kossaka. Właściciele pomagali także ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Co spowodowało że obiekt  nie został zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Budynek doczekał się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji SOS w Obronie Poczętego Życia.

Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Swoje wędrówki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki , Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).

źródło: beskidmaly.pl