Szyndzielnia Autor : Martens kategoria: SzczytySzyndzielnia jest szczytem w paśmie Beskidu Śląskiego. Wznosi się w północnym kierunku od Klimczoka, lądując pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. W granicach administracyjnych podlega miastu Bielska-Białej. Szczyt posiada rozległą historię swojej nazwy. Kiedyś Szyndzielnia była nazywana Szędzielnia lub Gaciok. Nazwa niemiecka to Kamitzerplatte, wywodzi się od nazwy niemieckiej mieszczącej się u podnóża góry bielskiej dzielnicy - Kamienicy. Na jaką wysokość wznosi się Szyndzielnia? To dokładnie 1028 m n.p.m.Wysokość : 1028.00 m n.p.m.

Szczyt Szyndzielni porośnięty jest lasami bukowymi z domieszką świerków i jodeł. Na stoku Małego Gronia mieści się natomiast stanowisko modrzewi. W odległych już czasach opadający na północną stronę (w stronę Dębowca) grzbiet spod szczytu Szyndzielni, zajmowała Hala Kamienicka.

Szczyt znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

W okolicach szczytu, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże schronisko turystyczne. Wybudowano je w roku 1897 przez Beskidenverein - niemiecką organizację turystyczną. W sąsiedztwie schroniska znajduje się węzeł turystycznych szlaków. Można nimi dostać się m.in. do: Szczyrku, Bystrej,Wapienicy, Olszówki, Brennej, Jaworza, jak również na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Od roku 1953 pod szczyt dociera kolej linowa.